Прејди на содржината

Берка/Вера

Координати: 50°56′22″N 10°4′12″E / 50.93944° СГШ; 10.07000° ИГД / 50.93944; 10.07000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берка/Вера
Црква во Берка
Црква во Берка
Црква во Берка
Грб на Берка/Вера
Берка/Вера во рамките на Германија
Берка/Вера
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Берка/Вера
Градоначалник Андреас Глајхман
Основни податоци
Површина 56,93 км2
Надм. височина 193 м
Население 4.648  (31 декември 2006)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99837
Повик. бр. 036922
Местоположба на градот Берка/Вера во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 50°56′22″N 10°4′12″E / 50.93944° СГШ; 10.07000° ИГД / 50.93944; 10.07000

Берка/Вера (германски: Berka/Werra); наречена и Берка на Вера) — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 19 километри западно од Ајзенах.

Градски единици

[уреди | уреди извор]

Во рамки на градот спаѓаат и следниве места:

  • Берка/Вера (самиот град)
  • Фернбрајтенбах
  • Госпенрода
  • Херда
  • Хоршлит
  • Фицерода
  • Виншензул