Рен (планини)

Координати: 50°31′N 10°02′E / 50.52° СГШ; 10.04° ИГД / 50.52; 10.04
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рен (планини)
Поглед од Сојзберг, гледано кон југ кон Рен
Највисока точка
ВрвВасеркупе
Надм. височина950 м
Величина
Должина70 км
Површина1860 км²
Географија
Физичка карта на планините Рен
ЗемјиГерманија
ПокраиниХесен, Баварија и Тирингија
Координати50°31′N 10°02′E / 50.52° СГШ; 10.04° ИГД / 50.52; 10.04
Матичен венецИсточнохесенски гори
Геологија
Горообразбаниски планини
Период250 - 23 милиони години
Вид карпабунтер, мушелкалк, кеупер, вулканит

Планините Рен (германски: Rhön) се група на ниски планини во средна Германија, сместени околу граничната област на сојузните покраини Хесен, Баварија и Тирингија. Делумно овие планини, кои се наоѓаат на крајниот југоисточен крај на Источнохесенските гори (Osthessisches Bergland), се последица на древна вулканска активност. Тие се разделени од Фогелсберг со реката Фулда и нејзината долина. Највисок врв на Рен е Васеркупе (950,2 м), кој се наоѓа во Хесен. Планините Рен се популарно туристичко одредиште и област за планинарење.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]