Фулда (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фулда
Altmarktbrücke Kassel.jpg
Фулда во Касел
Земја Германија
Слив
Главен извор Рен
50°29′40″ СГШ 9°56′42″ ИГД / 
850
Устие Везер
51°25′16″ СГШ 9°38′54″ ИГД / 
Гол. на сливот 6.932
Физички особености
Должина 218 единица?

Фулда (герм. Fulda) е река во покраината Хесен, Германија и една од двете реки што се спојуваат, сочинувајќи ја поголемата река Везер (другата е Вера). Реката Фулда е долга 218 км.

Реката извира кај Васеркрупе во масивот Рен. Оттука тече на североисток, опкружена со планините од венецот Книл на запад и шумата Зојлингсвалд. Кај Бебра врти кон северозапад.

Откако ќе ѝ се придружи притоката Едра, Фулда тече северно право до Касел, па врти на североисток, каде на исток е шумата Кауфунген, а на северозапад е почетокот на шумата Рајнхардсвалд. На северниот крај кај Хановерски Минден, Фулда се спојува со реката Вера и го образува Везер.

Населени места[уреди | уреди извор]

Населени места долж течението на Фулда:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]