Нидердорла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидердорла
Место во Фогтај
Грб на Нидердорла
Нидердорла is located in Германија
Нидердорла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Фогтај
Основни податоци
Површина 14,64 км2
Надм. височина 203 м
Население 1.352  (31 декември 2011)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 03601
Портал www.niederdorla.de
Координати 51°9′N 10°27′E / 51.150° N; 10.450° E / 51.150; 10.450Координати: 51°9′N 10°27′E / 51.150° N; 10.450° E / 51.150; 10.450

Нидердорла (германски: Niederdorla) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Претставува географски центар на Германија. Најблизок голем град е Ерфурт, кој е и главен град на Тирингија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Фогтај.