Обердорла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обердорла
Место во Фогтај
Обердорла во рамките на Германија
Обердорла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Фогтај
Основни податоци
Површина 19,70 км2
Надм. височина 227 м
Население 2.105  (31 декември 2011)
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 03601
Координати 51°10′0″N 10°25′10″E / 51.16667° СГШ; 10.41944° ИГД / 51.16667; 10.41944Координати: 51°10′0″N 10°25′10″E / 51.16667° СГШ; 10.41944° ИГД / 51.16667; 10.41944

Обердорла (германски: Oberdorla) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Фогтај.