Прејди на содржината

Обермелер

Координати: 51°16′0″N 10°35′0″E / 51.26667° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.26667; 10.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обермелер
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Поглед на Обермелер
Поглед на Обермелер
Поглед на Обермелер
Грб на Обермелер
Обермелер во рамките на Германија
Обермелер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 21,66 км2
Надм. височина 268 м
Население 1.245  (31 декември 2018)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99996
Повик. бр. 036021
Координати 51°16′0″N 10°35′0″E / 51.26667° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.26667; 10.58333

Обермелер (германски: Obermehler) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Обермелер се наоѓа 12 километри североисточно од окружниот град Милхаузен.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Поранешната општина се состоела од четири единици: Обермелер, Гросмелра, Петен и Ам Флугхафен.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]