Ботенхајлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботенхајлинген
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Црквата во Ботенхајлинген
Црквата во Ботенхајлинген
Грб на Ботенхајлинген
Ботенхајлинген is located in Германија
Ботенхајлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 9,47 км2
Надм. височина 229 м
Население 439  (31 декември 2018)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Координати 51°10′0″N 10°37′0″E / 51.16667° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.16667; 10.61667Координати: 51°10′0″N 10°37′0″E / 51.16667° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.16667; 10.61667

Ботенхајлинген (германски: Bothenheilingen) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ботенхајлинген се наоѓа 12 километри источно од окружниот град Милхаузен.

Највисока точка е Галгенберг со 309,4 метри на север од местото. Низ Ботенхајлинген тече потокот Грундграбен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]