Нојнхајлинген

Координати: 51°12′0″N 10°40′0″E / 51.20000° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.20000; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојнхајлинген
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Руини на црквата во Нојнхајлинген
Руини на црквата во Нојнхајлинген
Руини на црквата во Нојнхајлинген
Грб на Нојнхајлинген
Нојнхајлинген во рамките на Германија
Нојнхајлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 14,75 км2
Надм. височина 251 м
Население 459  (31 декември 2018)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Координати 51°12′0″N 10°40′0″E / 51.20000° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.20000; 10.66667

Нојнхајлинген (германски: Neunheilingen) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојнхајлинген се наоѓа во северозападниот дел на Тириншката Котлина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]