Прејди на содржината

Исерсхајлинген

Координати: 51°12′0″N 10°39′0″E / 51.20000° СГШ; 10.65000° ИГД / 51.20000; 10.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Исерсхајлинген
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Црквата во Исерсхајлинген
Црквата во Исерсхајлинген
Црквата во Исерсхајлинген
Грб на Исерсхајлинген
Исерсхајлинген во рамките на Германија
Исерсхајлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 4,22 км2
Надм. височина 288 м
Население 135  (31 декември 2018)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Координати 51°12′0″N 10°39′0″E / 51.20000° СГШ; 10.65000° ИГД / 51.20000; 10.65000

Исерсхајлинген (германски: Issersheilingen) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Исерсхајлинген се наоѓа помеѓу Шлотхајм и Бад Лангензалца.

Највисока точка во општината е на 335 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]