Гинштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гинштет
Црквата во Гинштет
Црквата во Гинштет
Грб на Гинштет
Гинштет is located in Германија
Гинштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Клаудија Книрш (BBG)
Основни податоци
Површина 12,63 км2
Надм. височина 133 м
Население 720 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99631
Повик. бр. 036374
Портал www.guenstedt.de
Местоположба на Гинштет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°13′28″N 11°04′42″E / 51.22444° СГШ; 11.07833° ИГД / 51.22444; 11.07833Координати: 51°13′28″N 11°04′42″E / 51.22444° СГШ; 11.07833° ИГД / 51.22444; 11.07833

Гинштет (германски: Günstedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Гинштет се наоѓа на северниот раб од Тириншката Котлина. Низ местото тече Хелбе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)