Удештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Удештет
Селската црква
Селската црква
Грб на Удештет
Удештет is located in Германија
Удештет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Гунар Дилинг
Основни податоци
Површина 16,32 км2
Надм. височина 174 м
Население 782 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203
Местоположба на Удештет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°2′59″N 11°7′59″E / 51.04972° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.04972; 11.13306Координати: 51°2′59″N 11°7′59″E / 51.04972° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.04972; 11.13306

Удештет (германски: Udestedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Удештет се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина. Источно од местото поминува реката Граме.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]