Гросрудештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросрудештет
Селската црква
Селската црква
Грб на Гросрудештет
Гросрудештет is located in Германија
Гросрудештет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Андреас Милер (СГ)
Основни податоци
Површина 23,9 км2
Надм. височина 163 м
Население 1.843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Местоположба на Гросрудештет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′59″N 11°5′59″E / 51.08306° СГШ; 11.09972° ИГД / 51.08306; 11.09972Координати: 51°4′59″N 11°5′59″E / 51.08306° СГШ; 11.09972° ИГД / 51.08306; 11.09972

Гросрудештет (германски: Großrudestedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Граме-Ауе.

Географија[уреди | уреди извор]

Гросрудештет се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гросрудештет се состои од следниве места:

  • Клајнрудештет
  • Кранихборн
  • Шванзе
  • Гросрудештет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]