Прејди на содржината

Острамондра

Координати: 51°12′0″N 11°19′59″E / 51.20000° СГШ; 11.33306° ИГД / 51.20000; 11.33306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Острамондра
Евангелистичка црква „Свети Бонифациј“ во Ретгенштет
Евангелистичка црква „Свети Бонифациј“ во Ретгенштет
Евангелистичка црква „Свети Бонифациј“ во Ретгенштет
Грб на Острамондра
Острамондра во рамките на Германија
Острамондра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Келеда
Градоначалник Аксел Томас (независен)
Основни податоци
Површина 18,43 км2
Надм. височина 187 м
Население 476 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99636
Повик. бр. 036378
Портал www.ostramondra.de
Местоположба на Острамондра во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°12′0″N 11°19′59″E / 51.20000° СГШ; 11.33306° ИГД / 51.20000; 11.33306

Острамондра (германски: Ostramondra) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Острамондра се наоѓа на јужниот раб од Фине помеѓу Тириншката Порта и најсеверната винска област Фрајбург.

Низ Острамондра тече потокот Шафау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Острамондра припаѓа местото Ретгенштет.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]