Лоса

Координати: 51°13′N 11°25′E / 51.217° СГШ; 11.417° ИГД / 51.217; 11.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоса
Место во Фине
Црквата во Лоса
Црквата во Лоса
Црквата во Лоса
Лоса во рамките на Германија
Лоса
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Фине
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 292 м
Население 843  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 036377
Портал www.vgem-finne.de
Координати 51°13′N 11°25′E / 51.217° СГШ; 11.417° ИГД / 51.217; 11.417

Лоса (германски: Lossa) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Фине.