Ан дер Марке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ан дер Марке (германски: An der Marke) е општинска заедница во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шлосфипах.

Општинската заедница Ан дер Марке се состои од следниве општини:

  1. Екштет
  2. Маркфипах
  3. Шлосфипах
  4. Шпретау
  5. Фогелсберг