Ан дер Марке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ан дер Марке (германски: An der Marke) — општинска заедница во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шлосфипах.

Општинската заедница Ан дер Марке се состои од следниве општини:

  1. Екштет
  2. Маркфипах
  3. Шлосфипах
  4. Шпретау
  5. Фогелсберг

Координати: 51°06′00″ N; 11°07′05″ E / 51.100° СГШ; 11.118° ИГД / 51.100; 11.118