Граме-Ауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Граме-Ауе (германски: Gramme-Aue) — поранешна општинска заедница во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Гросрудештет. На 31 декември 2019 година била споена во новата општинска заедница Граме-Фипах, заедно со општинската заедница Ан дер Марке.

Општинската заедница Граме-Ауе се состоела од следниве општини:

  1. Алперштет
  2. Гросмелзен
  3. Гросрудештет
  4. Клајнмелзен
  5. Неда
  6. Олендорф
  7. Удештет

Координати: 51°04′05″ N; 11°05′06″ E / 51.068° СГШ; 11.085° ИГД / 51.068; 11.085