Неда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неда
Грб на Неда
Неда is located in Германија
Неда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Ауе
Градоначалник Герд Ридел (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,30 км2
Надм. височина 170 м
Население 815 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Местоположба на Неда во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667Координати: 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667

Неда (германски: Nöda) е општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]