Хазелбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хазелбах
Хазелбах (Тирингија) is located in Германија
Хазелбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Градоначалник Екхард Гилге (ДХС)
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 155 м
Население 800 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 267 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034343
Портал www.gemeinde-haselbach.de
Местоположба на Хазелбах во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 51°4′12″N 12°26′12″E / 51.07000° СГШ; 12.43667° ИГД / 51.07000; 12.43667Координати: 51°4′12″N 12°26′12″E / 51.07000° СГШ; 12.43667° ИГД / 51.07000; 12.43667

Хазелбах (германски: Haselbach) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)