Јикелберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јикелберг
Црква во Флеминген, Јикелберг
Црква во Флеминген, Јикелберг
Јикелберг is located in Германија
Јикелберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Штајнмец
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 255 м
Население 357  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 034497
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Јикелберг во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′0″N 12°38′0″E / 50.93333° СГШ; 12.63333° ИГД / 50.93333; 12.63333Координати: 50°56′0″N 12°38′0″E / 50.93333° СГШ; 12.63333° ИГД / 50.93333; 12.63333

Јикелберг (германски: Jückelberg) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]