Лебихау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебихау
Административна зграда во Лебихау
Административна зграда во Лебихау
Грб на Лебихау
Лебихау is located in Германија
Лебихау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 8
Градоначалник Ролф Херман
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 240 м
Население 957 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Портал www.gemeinde-loebichau.de
Местоположба на Лебихау во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°53′36″N 12°16′0″E / 50.89333° СГШ; 12.26667° ИГД / 50.89333; 12.26667Координати: 50°53′36″N 12°16′0″E / 50.89333° СГШ; 12.26667° ИГД / 50.89333; 12.26667

Лебихау (германски: Löbichau) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)