Лука (Тирингија)

Координати: 51°5′42″N 12°20′7″E / 51.09500° СГШ; 12.33528° ИГД / 51.09500; 12.33528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука
Ветински извори (Wettinerbrunnen), подигнати во чест на битката од 1307
Ветински извори (Wettinerbrunnen), подигнати во чест на битката од 1307
Ветински извори (Wettinerbrunnen), подигнати во чест на битката од 1307
Грб на Лука
Лука (Тирингија) во рамките на Германија
Лука (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градски единици 3
Градоначалник Катрин Бакман
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 150 м
Население 3.606 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 277 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04613
Повик. бр. 034492
Портал www.lucka.de
Местоположба на градот Лука во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°5′42″N 12°20′7″E / 51.09500° СГШ; 12.33528° ИГД / 51.09500; 12.33528

Лука (германски: Lucka) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

На областа околу градот е забележано постоење на населба во раното камено доба (5000-2500 п.н.е.). Лука бил првпат споменат во 1320 како „opidum Luckowe“. Областа била исто така место на битка во 1307 помеѓу Хабсбурзите и Ветинците.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Лука е збратимен со:

Градски единици[уреди | уреди извор]

Лука е поделен на три единици: самиот град, Брајтенхајн и Пресдорф.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Ото Енгерт - комунистички политичар (р. во Пресдорф)
  • Ерика Цухолд - светски првак и олимписки медалист во гимнастика
Црква во Лука

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)