Добичен

Координати: 50°57′22″N 12°16′54″E / 50.95611° СГШ; 12.28167° ИГД / 50.95611; 12.28167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добичен
Дворец во Добичен
Дворец во Добичен
Дворец во Добичен
Добичен во рамките на Германија
Добичен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 4
Градоначалник Олаф Хајнке
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 255 м
Население 437 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034495
Местоположба на Добичен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°57′22″N 12°16′54″E / 50.95611° СГШ; 12.28167° ИГД / 50.95611; 12.28167

Добичен (германски: Dobitschen) — општина во округот Алтенбург, во најисточниот дел на Тирингија, Германија. Се граничи со општините Алткирхен, Дроген, Гелниц, Лумпциг, Мена и Штаркенберг. Како негови единици се наоѓаат Добичен, Мојха, Понтевиц и Ролика.

Историски развој на населението[уреди | уреди извор]

Население (31 декември)
 • 1994 - 664
 • 1995 - 660
 • 1996 - 644
 • 1997 - 641
 • 1998 - 650
 • 1999 - 646
 • 2000 - 633
 • 2001 - 624
 • 2002 - 599
 • 2003 - 589
 • 2011 - 505

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)