Лумпциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лумпциг
Црква во Лумпциг
Црква во Лумпциг
Лумпциг во рамките на Германија
Лумпциг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 6
Градоначалник Курт Генч (ДХС)
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 225−301 м
Население 654  (31 декември 2006)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034495
Портал www.vg-abg-land.de
Местоположба на Лумпциг во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′43″N 12°15′39″E / 50.94528° СГШ; 12.26083° ИГД / 50.94528; 12.26083Координати: 50°56′43″N 12°15′39″E / 50.94528° СГШ; 12.26083° ИГД / 50.94528; 12.26083

Лумпциг (германски: Lumpzig) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]