Виндишлојба

Координати: 51°1′0″N 12°28′0″E / 51.01667° СГШ; 12.46667° ИГД / 51.01667; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виндишлојба
Црква во Виндишлојба
Црква во Виндишлојба
Црква во Виндишлојба
Грб на Виндишлојба
Виндишлојба во рамките на Германија
Виндишлојба
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Месни единици 8
Градоначалник Улрих Бернхард (ДХС)
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 194 м
Население 1.897 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04603
Повик. бр. 03447
Местоположба на Виндишлојба во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°1′0″N 12°28′0″E / 51.01667° СГШ; 12.46667° ИГД / 51.01667; 12.46667

Виндишлојба (германски: Windischleuba) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)