Герен (Алтенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герен
Црква во Герен
Црква во Герен
Грб на Герен
Герен (Алтенбург) is located in Германија
Герен (Алтенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 5
Градоначалник Роберто Бауер
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 225 м
Население 413 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04603
Повик. бр. 03447
Местоположба на Герен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°58′3″N 12°22′10″E / 50.96750° СГШ; 12.36944° ИГД / 50.96750; 12.36944Координати: 50°58′3″N 12°22′10″E / 50.96750° СГШ; 12.36944° ИГД / 50.96750; 12.36944

Герен (германски: Göhren) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)