Алтенбург (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алтенбург (германски: Altenburger Land) — општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Мена.

Општинската заедница Алтенбург се состои од следниве општини:

  1. Алткирхен
  2. Добичен
  3. Дроген
  4. Герен
  5. Гелниц
  6. Лумпциг
  7. Мена
  8. Штаркенберг

Координати: 50°58′01″ СГШ; 12°19′01″ ИГД / 50.967° СГШ; 12.317° ИГД / 50.967; 12.317