Шмелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмелн
SchmöllnKirche.jpg
Грб на Шмелн
Шмелн is located in Германија
Шмелн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градски единици 14
Градоначалник Катрин Лоренц
Основни податоци
Површина 42 км2
Надм. височина 220 м
Население 13.604 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 324 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Портал www.schmoelln.de
Местоположба на градот Шмелн во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°53′42″N 12°21′23″E / 50.89500° СГШ; 12.35639° ИГД / 50.89500; 12.35639Координати: 50°53′42″N 12°21′23″E / 50.89500° СГШ; 12.35639° ИГД / 50.89500; 12.35639

Шмелн (германски: Schmölln) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија и се наоѓа на реката Шпроте.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини во округот Алтенбург кои се граничат со Шмелн се: Алткирхен, Дроген, градот Гесниц, Хајерсдорф, Небдениц, Пониц, Зара и Фолмерсхајн.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Шмелн е поделен на 13 административни единици:

 • Бора
 • Брандрибел
 • Гросштебниц
 • Клајнмикерн
 • Кумер
 • Ничка
 • Неденич
 • Папирмиле
 • Шлосиг
 • Зелка
 • Зомериц
 • Вајсбах
 • Чернич

Историја[уреди | уреди извор]

Градско собрание во Шмелн

Поважни датуми:

1066 - Шмелн е за првпат споменат во документ како ABBATIA ZMULNA
1127 - Изградба на манастирот во Пфеферберг
13 век - 16 век - Шмелн е Marienwallfahrtsort
1525 - Уништување на манастирот на Пфеферберг

Припојување[уреди | уреди извор]

На 8 март 1994, Вајсбах бил припоен кон Шмелн, а на 1 јануари 1996 и Гросштебниц.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Шмелн е поврзан со автопатот Б (излез 61 кај Шмелн) и има железничка станица на средногерманската железница (ВајмарГлаухау).

Замок Добичен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]