Фокендорф

Координати: 51°3′0″N 12°28′0″E / 51.05000° СГШ; 12.46667° ИГД / 51.05000; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фокендорф
Мелница во Фокендорф
Мелница во Фокендорф
Мелница во Фокендорф
Фокендорф во рамките на Германија
Фокендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Месни единици 2
Градоначалник Карстен Јениг
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 155−166 м
Население 782 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034343
Местоположба на Фокендорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°3′0″N 12°28′0″E / 51.05000° СГШ; 12.46667° ИГД / 51.05000; 12.46667

Фокендорф (германски: Fockendorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)