Гепферсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гепферсдорф
Црква во Гепферсдорф
Црква во Гепферсдорф
Гепферсдорф is located in Германија
Гепферсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Бернген
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 260 м
Население 226 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 037608
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Гепферсдорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°54′46″N 12°35′56″E / 50.91278° СГШ; 12.59889° ИГД / 50.91278; 12.59889Координати: 50°54′46″N 12°35′56″E / 50.91278° СГШ; 12.59889° ИГД / 50.91278; 12.59889

Гепферсдорф (германски: Göpfersdorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)