Виратал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Виратал (германски: Wieratal) — општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лангенлојба-Нидерхајн.

Општинската заедница Виратал се состои од следниве општини:

  1. Фронсдорф
  2. Гепферсдорф
  3. Јикелберг
  4. Лангенлојба-Нидерхајн
  5. Цигелхајм

Координати: 51°03′00″ N; 12°25′59″ E / 51.050° СГШ; 12.433° ИГД / 51.050; 12.433