Мојзелвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојзелвиц
Административна зграда во Мојзелвиц
Административна зграда во Мојзелвиц
Грб на Мојзелвиц
Мојзелвиц is located in Германија
Мојзелвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градоначалник Барбара Голдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 57 км2
Надм. височина 170 м
Население 9.881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04610
Повик. бр. 03448
Портал www.meuselwitz.de
Местоположба на градот Мојзелвиц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 51°3′0″N 12°18′0″E / 51.05000° СГШ; 12.30000° ИГД / 51.05000; 12.30000Координати: 51°3′0″N 12°18′0″E / 51.05000° СГШ; 12.30000° ИГД / 51.05000; 12.30000

Мојзелвиц (германски: Meuselwitz) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри северозападно од Алтенбург и 11 километри источно од Цајц.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, во градот постоел подкамп на концентрацискиот камп Бухенвалд. Тој обезбедил работна сила за HASAG, третиот најголем барател на принудна работна сила во текот на војната. Сите подкампови на Бухенвалд биле фабрики на „HASAG“. Подкампот во Мојзелвиц имал 1.666 затвореници, од кои 1.376 жени. СС плаќал помалку за жени, бидејќи имале повисока стапка на морталитет.[2] Винтерсдорф е дел на градот Мојзелвиц од 1 декември 2007.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Едвард Виктор.Список на кампови, подкампови и други кампови.www.edwardvictor.com/Holocaust/List %20 of %20 camps.htm