Винтерсдорф (Мојзелвиц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винтерсдорф
Дел во Мојзелвиц
Грб на Винтерсдорф
Винтерсдорф (Мојзелвиц) is located in Германија
Винтерсдорф (Мојзелвиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Град Мојзелвиц
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 176 м
Население 2.873  (31 декември 2006)
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04610
Повик. бр. 03448
Портал www.wintersdorf.de
Координати 51°3′17″N 12°21′23″E / 51.05472° СГШ; 12.35639° ИГД / 51.05472; 12.35639Координати: 51°3′17″N 12°21′23″E / 51.05472° СГШ; 12.35639° ИГД / 51.05472; 12.35639

Винтерсдорф (германски: Wintersdorf) — село и поранешна општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Мојзелвиц.