Вилденбертен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилденбертен
Црква во Вилденбертен
Црква во Вилденбертен
Црква во Вилденбертен
Вилденбертен во рамките на Германија
Вилденбертен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 5
Градоначалник Герхард Фишер
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 240−295 м
Население 390  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Портал www.wildenboerten.de
Местоположба на Вилденбертен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°54′45″N 12°17′11″E / 50.91250° СГШ; 12.28639° ИГД / 50.91250; 12.28639Координати: 50°54′45″N 12°17′11″E / 50.91250° СГШ; 12.28639° ИГД / 50.91250; 12.28639

Вилденбертен (германски: Wildenbörten) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини кои се граничат со Вилденбертен се Дроген, Лебихау, Лумпциг, Мена и Небдениц во округот Алтенбург; како и Гросенштајн и Рајхштет во округот Грајц.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вилденбертен се состои од пет делови: Вилденбертен, Добра, Грајха, Хартрода и Какау.

Наводи[уреди | уреди извор]