Буха (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буха
Место во Кајзерпфалц
Црквата во Буха
Црквата во Буха
Црквата во Буха
Буха (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Буха (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Кајзерпфалц
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 244 м
Население 285  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034465
Координати 51°13′0″N 11°30′0″E / 51.21667° СГШ; 11.50000° ИГД / 51.21667; 11.50000Координати: 51°13′0″N 11°30′0″E / 51.21667° СГШ; 11.50000° ИГД / 51.21667; 11.50000

Буха (германски: Bucha) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Кајзерпфалц.