Зале-Ренштајг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зале-Ренштајг (германски: Saale-Rennsteig) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бланкенштајн.

Општинската заедница Зале-Ренштајг се состои од следниве општини:

  1. Биркенхигел
  2. Бланкенберг
  3. Бланкенштајн
  4. Хара
  5. Нојндорф кај Лобенштајн
  6. Потига
  7. Шлегел

Координати: 50°25′59″ N; 11°40′01″ E / 50.433° СГШ; 11.667° ИГД / 50.433; 11.667