Шлегел (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлегел
Место во Розентал на Ренштајг
Градба во Шлегел
Градба во Шлегел
Градба во Шлегел
Грб на Шлегел
Шлегел (Тирингија) во рамките на Германија
Шлегел (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 12,29 км2
Надм. височина 620 м
Население 299  (31 декември 2017)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642, 036651
Портал www.gemeinde-schlegel.de
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°24′17″N 11°37′12″E / 50.40472° СГШ; 11.62000° ИГД / 50.40472; 11.62000Координати: 50°24′17″N 11°37′12″E / 50.40472° СГШ; 11.62000° ИГД / 50.40472; 11.62000

Шлегел (германски: Schlegel) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа непосредно на Ренштајг, околу осум километри јужно од градот Бад Лобенштајн. Јужната општинска граница претставува покраинска граница помеѓу Тирингија и Баварија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]