Потига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Потига
Место во Розентал на Ренштајг
Поглед на Потига
Поглед на Потига
Грб на Потига
Потига is located in Германија
Потига
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 7,6 км2
Надм. височина 500 м
Население 397  (31 декември 2017)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-pottiga.de
Местоположба на Потига во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Потига во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°25′0″N 11°45′0″E / 50.41667° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.41667; 11.75000Координати: 50°25′0″N 11°45′0″E / 50.41667° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.41667; 11.75000

Потига (германски: Pottiga) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото Потига се наоѓа на реката Зале.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се Биркенхигел, Бланкенберг, Хара и градот Хиршберг во округот Зале-Орла, како и Берг и Исигау во баварскиот округ Хоф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]