Прејди на содржината

Биркенхигел

Координати: 50°26′0″N 11°45′0″E / 50.43333° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.43333; 11.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биркенхигел
Место во Розентал на Ренштајг
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Биркенхигел
Биркенхигел во рамките на Германија
Биркенхигел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 5,55 км2
Надм. височина 540 м
Население 364  (31 декември 2017)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-birkenhuegel.de
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Биркенхигел во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°26′0″N 11°45′0″E / 50.43333° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.43333; 11.75000

Биркенхигел (германски: Birkenhügel) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни места се Хара и Потига, како и градовите Бад Лобенштајн, Гефел и Хиршберг во округот Зале-Орла.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]