Аренсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аренсхаузен
Црквата во Аренсхаузен
Црквата во Аренсхаузен
Грб на Аренсхаузен
Аренсхаузен is located in Германија
Аренсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Мартин Јунг (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,79 км2
Надм. височина 202 м
Население 990 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Аренсхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°22′36″N 9°58′18″E / 51.37667° СГШ; 9.97167° ИГД / 51.37667; 9.97167Координати: 51°22′36″N 9°58′18″E / 51.37667° СГШ; 9.97167° ИГД / 51.37667; 9.97167

Аренсхаузен (германски: Arenshausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)