Тајстунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тајстунген
Поглед кон Тајстунген
Поглед кон Тајстунген
Грб на Тајстунген
Тајстунген is located in Германија
Тајстунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Месни единици 3
Градоначалник Урсула Апел (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,94 км2
Надм. височина 200 м
Население 2.528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.teistungen.de
Местоположба на Тајстунген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°28′11″N 10°15′57″E / 51.46972° СГШ; 10.26583° ИГД / 51.46972; 10.26583Координати: 51°28′11″N 10°15′57″E / 51.46972° СГШ; 10.26583° ИГД / 51.46972; 10.26583

Тајстунген (германски: Teistungen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)