Хоес Кројц

Координати: 51°25′31″N 10°5′36″E / 51.42528° СГШ; 10.09333° ИГД / 51.42528; 10.09333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоес Кројц
Црквата во Хоес Кројц
Црквата во Хоес Кројц
Црквата во Хоес Кројц
Грб на Хоес Кројц
Хоес Кројц во рамките на Германија
Хоес Кројц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Месни единици 4
Градоначалник Петер Нолте (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,96 км2
Надм. височина 347 м
Население 1.269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 03606
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Хоес Кројц во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°25′31″N 10°5′36″E / 51.42528° СГШ; 10.09333° ИГД / 51.42528; 10.09333

Хоес Кројц (германски: Hohes Kreuz) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Општината била создадена во 1991 со спојување на општините Бишхаген, Менгелроде, Зимероде и Штрајтхолц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)