Кирхворбис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кирхворбис
Грб на Кирхворбис
Кирхворбис се наоѓа во Германија
Кирхворбис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Градоначалник Волфганг Бениш (CDU)
Основни податоци
Површина 5,45 км2
Надм. височина 315 м
Население 1.326 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 243 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036074
Портал www.kirchworbis.de
Местоположбата на Кирхворбис во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°24′39″ СГШ 10°23′50″ ИГД / 

Кирхворбис (германски: Kirchworbis) е општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]