Хелмсдорф (Тирингија)

Координати: 51°17′48″N 10°21′4″E / 51.29667° СГШ; 10.35111° ИГД / 51.29667; 10.35111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелмсдорф
Црквата во Хелмсдорф
Црквата во Хелмсдорф
Црквата во Хелмсдорф
Грб на Хелмсдорф
Хелмсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Хелмсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Дингелштет
Градоначалник Манфред Боде (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,23 км2
Надм. височина 306 м
Население 563  (31 декември 2006)
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37351
Повик. бр. 036075
Портал www.dingelstaedt-eichsfeld.de
Местоположба на Хелмсдорф во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°17′48″N 10°21′4″E / 51.29667° СГШ; 10.35111° ИГД / 51.29667; 10.35111

Хелмсдорф (германски: Helmsdorf или уште наречена Хелмсдорф кај Цела) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]