Дингелштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дингелштет (германски: Dingelstädt) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Дингелштет.

Општинската заедница Дингелштет се состои од следниве општини:

  1. Дингелштет
  2. Хелмсдорф
  3. Калмероде
  4. Кеферхаузен
  5. Кројцебра
  6. Зилберхаузен

Координати: 51°19′01″ N; 10°19′59″ E / 51.317° СГШ; 10.333° ИГД / 51.317; 10.333