Дингелштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дингелштет (германски: Dingelstädt) е општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Дингелштет.

Општинската заедница Дингелштет се состои од следниве општини:

  1. Дингелштет
  2. Хелмсдорф
  3. Калмероде
  4. Кеферхаузен
  5. Кројцебра
  6. Зилберхаузен

Координати: 51°19′01″ СГШ; 10°19′59″ ИГД / 51.317° СГШ; 10.333° ИГД / 51.317; 10.333