Нидероршел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидероршел
Нидероршел
Нидероршел
Грб на Нидероршел
Нидероршел is located in Германија
Нидероршел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелдер Кесел
Месни единици 3
Градоначалник Ханс Данорицер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,54 км2
Надм. височина 275 м
Население 5.380 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 275 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37355
Повик. бр. 036076
Портал www.eichsfelder-kessel.de
Местоположба на Нидероршел во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°22′10″N 10°25′36″E / 51.36944° СГШ; 10.42667° ИГД / 51.36944; 10.42667Координати: 51°22′10″N 10°25′36″E / 51.36944° СГШ; 10.42667° ИГД / 51.36944; 10.42667

Нидероршел (германски: Niederorschel) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Во општината влегуваат селата Нидероршел, Обероршел и Ридигерсхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)