Макенроде (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макенроде
Поглед кон Макенроде
Поглед кон Макенроде
Поглед кон Макенроде
Грб на Макенроде
Макенроде (Тирингија) во рамките на Германија
Макенроде (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Месни единици 3
Градоначалник Бернхард Розијак (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,80 км2
Надм. височина 280 м
Население 316 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.mackenro.de
Местоположба на Макенроде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′19″N 10°4′5″E / 51.30528° СГШ; 10.06806° ИГД / 51.30528; 10.06806Координати: 51°18′19″N 10°4′5″E / 51.30528° СГШ; 10.06806° ИГД / 51.30528; 10.06806

Макенроде (германски: Mackenrode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)