Ајхсфелдер Кесел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ајхсфелдер Кесел (германски: Eichsfelder Kessel) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нидероршел.

Општинската заедница Ајхсфелдер Кесел се состои од следниве општини:

  1. Дојна
  2. Гертероде
  3. Хаузен
  4. Клајнбартлоф
  5. Нидероршел

Координати: 51°22′01″ N; 10°25′01″ E / 51.367° СГШ; 10.417° ИГД / 51.367; 10.417