Бреме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бреме
Поглед кон Бреме
Поглед кон Бреме
Грб на Бреме
Бреме is located in Германија
Бреме
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Марко Таш
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.095 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Бреме во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°29′37″N 10°21′21″E / 51.49361° СГШ; 10.35583° ИГД / 51.49361; 10.35583Координати: 51°29′37″N 10°21′21″E / 51.49361° СГШ; 10.35583° ИГД / 51.49361; 10.35583

Бреме (германски: Brehme) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)