Лутер (Тирингија)

Координати: 51°19′56″N 10°6′55″E / 51.33222° СГШ; 10.11528° ИГД / 51.33222; 10.11528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лутер
Поглед кон Лутер
Поглед кон Лутер
Поглед кон Лутер
Грб на Лутер
Лутер (Тирингија) во рамките на Германија
Лутер (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Рајмунд Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,85 км2
Надм. височина 325 м
Население 714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Лутер во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°19′56″N 10°6′55″E / 51.33222° СГШ; 10.11528° ИГД / 51.33222; 10.11528

Лутер (германски: Lutter) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)