Шахтебих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шахтебих
Поглед кон Шахтебих
Поглед кон Шахтебих
Грб на Шахтебих
Шахтебих is located in Германија
Шахтебих
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Јоханес Битер
Основни податоци
Површина 3,79 км2
Надм. височина 280 м
Население 240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Шахтебих во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°24′5″N 10°3′3″E / 51.40139° СГШ; 10.05083° ИГД / 51.40139; 10.05083Координати: 51°24′5″N 10°3′3″E / 51.40139° СГШ; 10.05083° ИГД / 51.40139; 10.05083

Шахтебих (германски: Schachtebich) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)